Make your own free website on Tripod.com

Niye...Neden...Niçin?

Niye?
Muhsin Şener/Şiir Yazıları adını taşıyan bir web sayfası açtık. sayfa, eleştiriye adanmış bir sayfa olma savında. özellikle de şiir eleştirisine...bir tür şiir yazıları yani... internetin olanaklarını şiir eleştirisi alanında da kullanmak istiyoruz. şiirin, yeni bir yaklaşım, yaşamı ve dünyayı yeniden kurma ve bu yolla devrimci bir kazanma; bunu somutlama uğraşı olarak yaşamımızın bir tür ayrılmazı olması gerektiğine inananlardanım ben. şiire ne denli sarılır, onunla ne denli iç içe olursak, o denli yeni bir dünya, yeni bir yaşam ve yeni bir insan olma, o ortamı kurma olanaklarına sahip olacağımızı sanıyorum. tüm bu nedenlerledir ki bu Muhsin Şener/Şiir Yazıları sayfası, internet olanaklarından yararlanılarak şiire adandı. 

Niçin? 
bilindiği gibi benim, Picasso’nun Güvercini(Prospero yayınları, Ank.1994) ve Şiirin Diyalektiği(Suteni yayınları, Ank. 1996) adını taşıyan yayımlanmış iki yapıtım var. 1970’lerin başından beri yazıyorum. eğitim ve yazın  çalışmalarımın omurgasını oluşturuyor. ankara gazi eğitim enstitüsü edebiyat bölümünü bitirdim(1956). yozgat- sorgun, çayıralan ortaokullarında; çankırı-çerkeş ortaokulu ile ankara-dikmen ortaokulu ve lisesinde öğretmenlik ve yöneticilik yaptım. kars-kağızman’da yedeksubaylıktan sonra ankara’ya yerleştim. eğitim bakanlığı merkez örgütünde şube müdürlüğü, bakanlık müfettişliği, başmüfettşliği, muşavir müfettişliği, bakanlık personel genel müdürlüğü yaptım.(42) yıl hizmetin ardından emekli oldum. yazın,özellikle şiir eleştirisi ve kuramı üzerinde ağırlıklı olarak çalışıyorum. türkiye şiirini kuramlaşatırma denemesi olan Düzeni Değiştiren Şiir adlı dosyam basıma hazır durumdadır. ayrıca Bir Müfettişin Anıları adlı dosya, ülkemizin son elli yılında yaşadığım ve beni son derecede etkilemiş olayların ardındaki gerçeklikleri irdeleyen değerlendirmelerle dolu olayları içeriyor. eğitim bakanlığında, 1980’den sonra oluşan kimliğe dayalı dayatmaların nelere mal olduğunu bu dosyada açık seçik görme ve yaşama olanağı bulunabilecektir. çok sayıda inceleme yazım edebiyat ve eleştiri, adam sanat, evrensel kültür, biçem, yeni biçem, düşlem, uğraş, kavram/karmaşa, eşik, söylem, ardıçkuşu, abece, insancıl, şiir odası, cumhuriyet kitap dergileriyle yeniyüzyıl ve radikal gazetelerinde yayımlandı, yayımlanıyor... şiir eleştirilerinde analitik yöntemle çalışmayı sürdürmeye özel önem ve ağırlık veriyorum. bilinen düşünce sistemlerinin benimsediğim yanlarını içeren karma bir yaklaşım rengi var yazılarımda.  diyalektiği benimsediğimi ve yazılarımda diyalektik olmaya özen gösterdiğimi belirtmeliyim. diyalektiğin kalıcı olacağını düşünüüyorum. marxizmden salt diyalektik kalacak belki de kimbilir?..  emekli olduktan sonra(temmuz 1998), eğitim konularıyla olan ilişkimi en aza indirgemeğe özen gösteriyorum. çok uzun yıllar, gerçek anlamda içinde yuvarlandığım bürokrasinin bağlarını ve alışkanlıklarını parçalayıp atma uğraşı içindeyip hep!.. yazın ve özellikle şiir kuramı ve incelemelerine tanıdığım ağırlıkla tartılabiliyor sanırım. son aylar içinde politika yazmak gerektiğine şiddetle inanmaya başladım. politika yazarak, yazını bir kenara koymaya ise içim hiç elvermiyor. bu çelişkiyi nasıl aşacağımı bilmiyorum... aşmak için güçlü bir istek de duymuyorum. bu ikilemde politikaya kayıyorum galiba... şimdilik buralarda dolaşıyom.bakalım nerelere geleceğim/geleceğiz... 

Neden? 
bu web sayfasında;şiir ağırlıklı olmak üzere aforizmalar, inceleme ve eleştiri yazıları olacak. yaklaşımlarımızın yanında ya da karşısında olabilirsiniz. bu duruşunuzu yorum/tartışma bölümümüze girerek belirtme olanağınız olacak. böylece bir yorumlama ve tartışma ortamı oluşturmayı düşünüyorum. böyle bir ortamın bağlayan ve toplayan öğesinin şiir olması beni gönendiriyor. şiirin bağlayan ve yönlendiren yanının, değişimi hızlandıran ve yaşamın ilkesi haline getiren öğe oluşu, insaniliğin yaygınlaşıp derinleşmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.yanılmadığımı sanıyorum... şiirden çıkarak, onun dayanakları olan diyalektik, yenilik ve değişimin us ve bilinçle gerçekliğin kurulmasında kullanılması düşüncesinden hiç ödün verilmemelidir. bu konuyu yaşamsal bir sorun gibi görmek çok önemliymiş gibi geliyor bana... web sayfamız sizindir!..

e-mail : muhsinsener@superonline.com  

ANA SAYFA    YORUM     GERİ

Bu sitedeki eserler yazarın izni olmadan herhangibir şekilde kopyalanamaz veya yayınlanamaz.

Yazıların her haklı saklıdır.